Hematologija je grana interne medicine koja se bavi proučavanjem krvotvornog sustava koji čine krvotvorni organi: koštana srž, timus, jetra, slezena i limfni čvorovi, te krvne stanice: eritrociti, leukociti i trombociti.
Eritrociti su crvene krvne stanice koje nastaju u koštanoj srži, jetri i slezeni. Razgrađuju ih stanice histiomonocitnog sustava, pretežno u slezeni. Eritrociti prenose kisik (O2) iz pluća u tkiva i ugljični dioksid (CO2) u obrnutu smjeru.
U litri krvi zdrava muškarca ima oko 5x1012, a u zdrave žene oko 4,5x1012 eritrocita. Broj se povećava boravkom na velikim visinama i mišićnim radom. Životni vijek im je oko 110-120 dana.
Najvažniji sastojak eritrocita je hemoglobin koji daje boju krvi i čini 33% njihove mase. Normalne vrijednosti hemoglobina za muškarce su 160g/L, a za žene oko 140g/L.
Anemija je najučestaliji krvni poremećaj. Nastaje uslijed smanjenja broja eritrocita i/ili smanjene količine hemoglobina. Kao posljedica toga smanjena je sposobnost krvi da prenosi kisik do tkiva. Među tri glavna uzroka anemije spadaju prekomjeran gubitak krvi (krvarenje), prekomjerna razgradnja eritrocita (hemoliza) ili nedostatno stvaranje eritrocita (nedostatna eritropoeza). Bolesnici koji boluju od anemije najčešće su blijedi, žale se na opću slabost, vrtoglavicu, zujanje u ušima, lupanje srca i nedostatak zraka.
Anemija se najčešće dijagnosticira uz pomoć laboratorijske analize kompletne krvne slike (KKS). Za određivanje vrste anemije potrebna je dodatna analiza kao što su broj retikulocita, serumski feritin, razina željeza, vitamina B12 i folne kiseline u krvi, ukupna sposobnost vezanja željeza (TIBC), vrijednosti bilirubina (direktnog i indirektnog), te razmaz periferne krvi. U rijetkim slučajevima potrebna je punkcija koštane srži.
Leukociti su bijele krvne stanice koje nastaju u koštanoj srži i limfnim čvorovima, a sudjeluju u obrani organizma od infekcije. Dijele se na nekoliko podvrsta: granulociti, monociti i limfociti. Njihov broj varira u krvi od 4,0-10x109/L. Povišene vrijednosti su najčešće znak upalnog procesa. Osim određivanja ukupnog broja leukocita, uz pomoć diferencijalne krvne slike (DKS) određuje se udio pojedinih podvrsta jer je on u pojedinim bolestima na karakterističan način promijenjen.
Trombociti su krvne pločice koje nastaju u koštanoj srži, a sudjeluju u zgrušavanju krvi. Normalne vrijednosti su od 150-400x109/L, a životni vijek trombocita prosječno traje 7-10 dana. Povišene vrijednosti trombocita najčešće ne uzrokuju simptome, a obzirom da povećavaju sklonost zgrušavanja krvi, u rijetkim slučajevima mogu uzrokovati trombozu tj. ugrušak u krvnim žilama što povećava rizik nastanka srčanog infarkta i moždanog udara. Snižene vrijednosti mogu uzrokovati spontana krvarenja ali tek nakon smanjenja broja trombocita na 20-30x109/L.