Upale ždrijela u djece ili kako se to kaže u populaciji „ upale grla, angine" također su češće u manje djece, ali nerijetko zahvaćaju i predškolsku i školsku djecu. Najčešće se vežu za bolesne mandule i to obično nepčane mandule. Obično u većini slučajeva počinju kao virusne upale pa tijekom bolesti dolazi i do bakterijske infekcije, ali ima i slučajeva kada su uzrokovane isključivo bakterijom. Vrlo često se liječe antibioticima, ali nažalost, ponekad je ta upotreba antibiotika pretjerana. Učestale upotrebe antibiotika mogu s vremenom dovesti do razvoja otpornosti bakterija na iste kao i do nekih neželjenih efekata. Stoga ne treba uvijek upale ždrijela liječiti antibioticima osim ako su praćene visokim temperaturama. Osobito nije dobro ordinirati antibiotike iz „kućne apoteke" bez konzultacija sa liječnikom.
Kod učestalih upala ždrijela tj. mandula najbolje je kirurško liječenje. Poznato je da bolesno tkivo mandule može neko vrijeme prestati biti razlogom upala, ali se iste u kasnijoj životnoj dobi ponovo aktiviraju. Zbog toga je bolje ukoliko postoje kronične promjene na mandulama takve mandule odstraniti.
Upale ždrijela mogu biti uzrokovane i bolesnom trećom mandulom kada zbog cijeđenja upalnog sadržaja iz područja treće mandule dolazi do upala ždrijela i nepčanih mandula. Kod starije djece i odraslih upale ždrijela mogu nastati i kao posljedica bolesnih paranazalnih sinusa kada također postoji učestalo cijeđenje upalnog sadržaja u područje ždrijela.
Postoje i neka druga stanja koja mogu dovoditi do učestalih upala ždrijela pa je zbog toga važno ustanoviti koji je točan razlog ovakvih upala da bi se moglo pristupiti ciljanom liječenju.