Kako ga otkriti?
Roditelji često primjećuju da djeca traže da im se ponovi što se govori, pojačavaju televizore ili radio. Ponekad govore glasno i puno puta se ne odazivaju pa roditelji misle da su zaigrani ili da se ne žele odazvati. Sve to može biti posljedica oslabljenog sluha. U određenom broju slučajeva roditelji uopće ne primjećuju da im djeca slabije čuju. Ukoliko se radi o manjoj djeci koja razvijaju govor oslabljen sluh može dovesti do problema sa izgovorom riječi jer djeca ne razumiju i ne čuju u potpunosti što im se govori pa je izgovor netočan. Zbog svega navedenog slabije i sporije razvijaju govor. Isto tako s vremenom nauče čitati sa usana i tako komuniciraju, a da roditelji i dalje ne registriraju da dijete slabije čuje.
Ukoliko je odmah nakon poroda učinjen skrining sluha kod djeteta koji je ukazao na uredan sluh, tijekom rasta djeteta oslabljen sluh najčešće je posljedica zbivanja u srednjem uhu, a se takva nagluhost se naziva provodna nagluhost. Kada je zahvaćeno jednu uho osobito će teško biti primjećena nagluhost jer će dijete sa drugim dobro čujućim uhom kompenzirati nedostatak sluha. Najčešći razlog oslabljenog sluha kod djece je kronično stanje u srednjem uhu koje nazivamo sekretorni otitis, a to je nakupljanje tekućine u srednjem uhu. Provodna nagluhost može biti različitog intenziteta od 25 dB do 50 dB ovisno o tome kakve promjene su nastale u srednjem uhu. Kod većine djece takvo je stanje reverzibilno i obično spontano prolazi. Kod određenog postotka djece problem u uhu zaostaje pa se mora započeti pravovremeno liječenje. Sekretorni otitis je važno na vrijeme dijagnosticirati, pravovremeno početi sa liječenjem i redovno kontrolirati. Liječenje se počinje konzervativnim liječenjem, a ukoliko to neće pomoći pribjegava se kirurškom načinu liječenja. Iako djeca koja imaju sekretorni otitis često imaju i curenja iz nosa, učestale upale dišnog puta, upale uha, u određenog broja djece može biti jedini i prvi znak samo oslabljen sluh djeteta. Najčešće je bolest djece do šeste godine života, ali se kod određenog broja djece problemi nastavljaju sve do puberteta.
Osim sekretornog otitisa postoje u rijetkim slučajevima i druga stanja u srednjem ili unutrašnjem uhu koja mogu dovesti do oštećenja sluha u djece.