Kada govorimo o upali uha kod djece uglavnom mislimo na upalu srednjeg uha. Kod manjeg broja slučajeva se radi o upalama zvukovoda tj. vanjskog uha koje mogu biti izolirane ili udružene sa upalama srednjeg uha. Upale srednjeg uha najčešće se događaju kod djece nižih dobnih skupina obično do pete godine života. Često su povezane sa respiratornim infektima gornjih dišnih puteva. Kod male djece mogu se godišnje tolerirati 1-2 upale uha, ali ako su učestale tada je važno učiniti kompletan ORL pregled kako bi se ustanovilo zbog čega se to događa.

Učestale upale uha mogu biti posljedica bolesne treće mandule ili nepčanih mandula koje će stalno dovoditi do novih upala uha. Također treba spomenuti i zaostajenje kroničnog stanja u srednjem uhu u smislu tekućine koje nazivamo stručno sekretorni otitis , a koje može biti razlogom također ponavljanih upala uha. Oslabljen imunitet kod neke djece dovodi do učestalih upala dišnog puta, a kao posljedica mogu biti i upale uha. Međutim kod neke djece postoji i prirođena sklonost upalama uha. Obično takva djeca imaju i sekretorni otitis, dugo se liječe i vrlo često njihovo liječenje završava kirurškim liječenjem.

U svakodnevnoj praksi susrećemo upale srednjeg uha koje ukoliko nisu praćene povišenim temperaturama ne treba uvijek liječiti antibiotikom. Smatra se da u liječenju upala uha u djece postoji prevelika upotreba antibiotika. Ponekad se upale uha mogu spriječiti pravilnim i redovnim toaletama nosa i upotrebnom lijekova koji nisu antibiotici.

Kod kompliciranih upala srednjeg uha i obično kada je iscrpljeno liječenje lijekovima na usta dolazi u obzir stacionarno liječenje antibioticima ( u obliku injekcija) ili operativno liječenje.

Također je važno prethodno uzimanje briseva nosa i ždrijela ili uha ( ukoliko imamo sekreciju iz uha tj. ukoliko uho curi) kako bi se antibiotici ordinirali ciljano.