profDumicProf dr.sc.Miroslav Dumić diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1970 godine. Specijalizaciju iz pedijatrije završio je 1978 godine,a  doktorirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1979 godine.
Od 1980. do 2011.godine bio je voditelj Zavoda za endokrinologiju i dijabetes Klinike za pedijatriju Rebro, Referentnog centra za pedijatrijsku endokrinologiju i dijabetes RH.
Od 1986. godine redoviti je profesor pedijatrije u trajnom zvanju na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
U više mandata bio je predstojnik Katedre za pedijatriju Medicinskog fakulteta u Sveučilišta u Zagrebu.
U zvanje professor emeritusa na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu izabran je 2012. godine.
Uža područja njegovog stručnog i znanstvenog rada su endokrinologija,dijabetes,
metabolizam i genetika.
Dugogodišnji je  je voditelj većeg broja znanstvenih projekata iz područja endokrinologije financiranih od Ministarstva znanosti RH
Razvio je intenzivnu  znanstvenu suradnju s nizom medicinskih centara u svijetu, u prvom redu New York Hospital Cornell Medical Center i Mount Sinai School of Medicine,New York, USA, gdje je u više navrata boravio prvo na edukaciji, a nakon toga kao „visiting professor“ i „visiting scientist“.
Bio je voditelj dva znanstvena projekta iz područja endokrinologije i genetike financirana od NIH (National Institute of Health) Bethesda MA,USA:Fogarty USA-Croatian Technology program i FIRCA (Fogarty International Research Collaboration Award). Istraživač je suradnik na američkom projektu „Inherited diseases of  steroidogenesis“ financiranom od NIH.
Autor je više stotina stručnih i znanstvenih radova,monografija i poglavlja u udžbenicima.Od toga ih je preko 50 tiskano  u najprestižnijim svjetskim časopisima indeksiranim u CC, a citirani su u svim relevantnim svjetskim udžbenicima kako pedijatrijske, tako i adultne endokrinologije,
Ima preko  900 nezavisnih citata u SCI.
Recenzent je za veći broj inozemnih časopisa iz područja endokrinologije,dijabetologije, genetike i metabolizma.
Pozvani je predavač na nizu kongresa u zemlji i inozemstvu.Organizirao je prvi poslijediplomski tečaj iz Pedijatrijske endokrinologije,dijabetesa i metabolizma u nas,a voditelj je i predavač u nizu poslijediplomskih studija na Medicinskom fakultetu.
Predsjednik je društva „Veliki za male sa šećernom bolesti“ koje okuplja preko 400 obitelji djece i adolescenata  s dijabetesom i Društva za pedijatrijsku endokrinologiju i dijabetes Hrvatskog liječničkog zbora.
Aktivan je član:
ESPE (European Society for Pediatric Endocrinology)
Endocrine Society (USA)
EFES (European Federation of Endocrine Society)
ISPAD (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetology)
ADA (American Diabetes Association)