OVISNOST O DROGAMA I DRUGIM PSIHOAKTIVNIM TVARIMA

Uz alkoholizam ovisnost o drogi u širem smislu je vodeći društveni problem u svijetu, ali i zadnjih desetljeća u nas.
    Zlouporaba različitih psihoaktivnih sredstava, od lijekova (blaži sedativi i analgetici), pa udisanja različitih ljepila i plina, preko kanabisa (marihuana, hašiš) do droga opijatskog reda (morfinski preparati, heroin, metadon) ili psihostimulansa (amfetamin, extasy, speed, kokain) do halucinogenih tvari (LSD, gljive) i još cijelog niza poznatih, ali još i nepoznatih tvari i kombinacija istih, koje su u uporabi u ovisničkoj subkulturi, predstavlja izuzetno ozbiljan ne samo zdravstveni, nego i osobni, obiteljski i šire socijalni problem, kojem se na žalost još uvijek pridaje premalo pažnje.
    Rješenje istog očekuje se od zdravstvene službe, iako su uzroci puno dublji i širi i kada ovisnik dođe do liječnika iza sebe ima najčešće već duži ovisnički staž i iskustva sa drogom, tako da je intervencija dosta teška i najčešće je usmjerena na razriješenje trenutne situacije i izlaska iz krize ili društvenog problema u kojem se ovisnik našao.
    Noviji podaci u nas pokazuju da se već u višim razredima OŠ stječu prva iskustva sa drogom i da je znatan broj učenika probao marihuanu, a da o alkoholu i ne govorimo. Sve je to podloga, uz površan odnos roditelja prema brizi i odgoju djece za njihov izbor prema drugim oblicima ponašanja, ali i kretanja u skupinama vršnjaka i odraslijih koje su na margini uobičajenih i prihvaćenih društvenih standarda i koje zapravo oblikuju vladanje pojedinca.
    Kada se registriraju sa strane okoline (najčešće roditelja) simptomi uzimanja droge, takove osobe imaju već znatan ovisnički staž i zatajivanja u svom svakodnevnom funkcioniranju.
    Za razliku od alkoholizma ovisnost se razvija u ranoj mladenačkoj dobi, a samo uživanje droge dovodi do ozbiljnih tjelesnih i psihičkih promjena i vrlo brzo dolazi do dekompenzacije zdravstenog statusa, ali i izrazito promjenjenog ponašanja koje je podređeno nabavci droge i ovisničkom načinu življenja, a vrlo često i sukobu sa zakonskim normama.
Potrebno je kazati da se u novije vrijeme javlja uporaba različitih psihoaktivnih tvari u kombinaciji sa alkoholom, tako da je sve više osoba, koje su ovisne o više tvari.
    Treba navesti da je u toj populaciji smrtnost izuzetno velika (što zbog direktnog djelovanja droge ili nuspojava i komplikacija naročito pri intravenskom uzimanju) tako da je životni vijek takovih ovisnika relativno kratak i uglavnom nepovoljnog ishoda ukoliko se ne uključe u liječenje.
    Vjerujemo da ne želite da i vaše dijete ili partner ima takovih poteškoća i da se nalazi u takovoj skupini.
    Zato nas nazovite i kontaktirajte, informirajte se o bolestima ovisnosti, potražite savjet i stručnu pomoć za sebe i svoje bližnje, jer samo tako možete prevenirati problem ili se uključiti u terapijski program.
    Očekujemo Vas.

Prim.dr.sc. Željko Marinić, spec. neuropsihijatar