ALKOHOLIZAM

Poteškoće vezane uz pijenje alkoholnih pića stare su koliko i uporaba alkohola u našem civilizacijskom krugu, a to znači nekoliko tisuća godina.
Konzumiranje alkoholnih pića postalo je sastavnicom svih društvenih zbivanja u tom socio-kulturnom okruženju sa visokom društvenom tolerancijom i općom prihvaćenošću, tako da su nažalost osobe koje konzumiraju alkohol bolje prihvaćene u društvu od onih koje ne piju. Sve to dovelo je do izrazitih društvenih pomaka i problema ( ne samo u nas ) sa visokim trećim mjestom alkoholizma na ljestvici najčešćih bolesti, odmah iza bolesti kardio – vaskularnog sustava i karcinoma.
     Ovisnost o alkoholu i alkoholizam razvijaju se postupno, uglavnom kroz godine i to najčešće od mladenačke dobi, tako da se simptomi alkoholne bolesti registriraju dosta kasno ( dobrim dijelom zbog običaja i tolerancije okoline ), kada je i terapijska intervencija znatno teža, a pogotovo provođenje preventivnih postupaka.
     Da bi na to utjecali potrebno je upoznati se sa poteškoćama prouzročenim alkoholizmom i o tome nešto naučiti kako i sami ne bi postali dio velike populacije alkoholičara čiji se broj kreće u Hrvatskoj oko 250 000 tisuća, a prema nekim izvorima i više.
     Želite li nešto više znati o poteškoćama vezanim uz pijenje alkoholnih pića, da li i sami imate takovih problema ( primjetili ste da češće pijete, počele su opomene i prigovori u kući ili na poslu, zamjećujete da ste se promjenili, postali ste razdražljivi, teško se koncentrirate, sve Vam smeta i dr. ) ili netko u Vašoj blizini, možete se obratiti i informirati u našoj Poliklinici, gdje će Vam naši liječnici i stručni suradnici dati potrebne informacije i savjete sa mogućnošću provođenja adekvatnog terapijskog postupka.
   Danas se alkoholizam uspješno liječi i bolest je kao i sve druge.
   Pokušajte učiniti prvi korak, nazovite i informirajte se, možemo i znamo Vam pomoći.

Prim.dr.sc. Željko Marinić, spec. neuropsihijatar