Ultrazvuk abdomena je jedna od osnovnih i nezaobilaznih dijagnostičkih metoda suvremene medicine koja pruža dragocjene informacije o stanju unutarnjih trbušnih organa. Indicirana je u svim stanjima bolova u trbuhu, gubitka na tjelesnoj težini, žutice, tegoba sa mokrenjem i dr. Bezbolna je, neškodljiva i brza. Dan prije preporuča se konzumacija lako probavljivih namirnica, primjerice tjestenine, kuhanog mesa, riže i palente, a izbjegavanje hrane bogate biljnim vlaknima koja se nalaze u nekim žitaricama, povrću, svježem voću kao i mlijeka, mliječnih proizvoda i gaziranih pića koja izazivaju nadutost.

Svakako se preporuča da pacijent bude natašte 8 do 12 sati prije pretrage, čime se izbjegava stvaranje artefakata neprobavljene hrane u želucu. Kod ciljanog pregleda mokraćnog mjehura preporuča se popiti 1,5 L vode 2 sata prije pretrage i ne mokriti. Pretraga traje 15-20 minuta.